Vårt turistcenter är numera helt digitalt. För information och inspiration hänvisar vi dig som besökare till vår webbplats, mail och våra sociala medier. Du är också välkommen att ta direktkontakt med oss som jobbar på Visit Umeå, kontaktuppgifter finner du nedan.

Kontaktuppgifter Visit Umeå

 

Allmänna frågor: info@visitumea.se

Webbplats: www.visitumea.se

Sociala medier: Facebook, Instagram

Broschyrer och kartor: Finns tillgängliga för att läsa och ladda ner här.

Evenemangstips: Tipsa om evenemang genom att mejla till oss. Skriv en kort text på svenska och engelska, max 300 tecken, uppge länk för mer information, datum, klockslag, plats och bifoga en bra bild (ej logotyper, affischer etc). Evenemang utan bild publiceras inte, ej heller evenemang som inte är av intresse för besökare.

 

VD
Sara Gustavsson, 070-266 24 23,
 sara.gustavsson@visitumea.se

Evenemang
Gabriella Hed Vall, 070-601 03 57, gabriella.hed-vall@visitumea.se

Möten
Tinna Sandström, 070 329 60 61,
tinna.sandstrom@visitumea.se
Nina Säfsten, 070-242 46 58, nina.safsten@visitumea.se 

Centrum
Martin Lindfors, 070-364 48 28, martin.lindfors@visitumea.se

Analys
Kristina Thelin, 070-655 04 11, kristina.thelin@visitumea.se

Webb och sociala kanaler
Anita Wilander Sandberg, 070-647 62 57,
anita.sandberg@visitumea.se
Philip Avesand, 070-611 33 14, philip.avesand@visitumea.se
Hanna Sondell, 070-611 33 14, hanna.sondell@visitumea.se (föräldraledig till 1/3 2020)
Lotta Wermelin, 070-699 06 27, lotta.wermelin@visitumea.se

Privatturism
Sirpa Kärki, 070-672 26 09sirpa.karki@visitumea.se

Kvarken Destinations
Erja Back, 070-647 62 78, erja.back@visitumea.se